Özel Uygulamalar

Bozdağ beton santrali özel uygulamaları iki ana grupta toplanabilir.

  • Precast Beton Elemanlarını Üretmek için Beton Santralleri:
  • Yaş-Kuru by-pass sistemli Beton Santrali:

Precast Beton Elemanlarını Üretmek için

Bu beton santralleri; genellikle bordur,  parke taşı, blok, karo, kilit taşı, beton boru üretimi gibi uygulamalarında kullanılmaktadır. Planet tip karıştırıcıların kullanıldığı bu beton santrallerinde; ihtiyaca göre bir veya birisi ince malzemede kullanmak üzere, iki adet karıştırıcı kullanılır. İki adet karıştırıcı kullanıldığı zaman daha az tüketimi olduğu için ve ince malzemelerde çok daha iyi karışım verdiği için genellikle karıştırıcının biri küçük seçilir. Planet tip karıştırıcılar; kuru karışıma yakın slamp değeri düşük betona uygun olduğu için precast işinde daha çok tercih edilir. İhtiyaca göre toz veya sıvı boya maddeleri ile katkı maddeleri kullanılır.

Yaş-Kuru by-pass sistemli

Kuru-yaş tip beton santralinde; isteğe bağlı olarak, yaş beton sistemine ilave olmak üzere kuru karışım by-pass hattı bulunmaktadır. Bu sistemde; kuru karışım istendiğinde, agrega mikserine girmeden, bir valf ile by-pass edilerek doğrudan transmiksere doldurulur. Çimento ise tartıldıktan sonra, bir klepe ve kısa bir helezon konveyör by-pass edilerek ile agrega gibi doğrudan transmiksere boşaltılmaktadır. Yaş beton istendiğinde by-pass hattı devre dışı bırakılarak agrega ve çimentonun santralde bulunan miksere suyla karışmak üzere boşaltılması sağlanmaktadır. Su miktarı; yaş beton üretiminde, ağırlık olarak tartılarak belirlenmektedir. Kuru beton karışımında ise, özellikle sıcak iklim koşullarında betonun erken priz almasını önlemek için, teslim yerine ulaşmadan kısa bir süre önce; suyun hacimsel olarak miktarı tespit edilerek transmiksere boşaltılır ve kuru karışım yaş betona çevrilir.

Kuru sistem olarak adlandırılan sistemde ise; karıştırıcı hiç bulunmaz. Tartı ünitesinde tartılan agrega, çimento, bazı uygulamalarda su da; tartım sonrası transmikser doldurma ünitesinde bulunan bir oluk vasıtası ile transmiksere doldurulur. Beton karışımı taşıma sırasında yapılır.