Bunkerler

Bozdağ beton santralleri uzun kullanım ömürleri ve ağır hizmet şartları düşünülerek dizayn ve imal edilmektedir.

Agrega bunkerlerinde beton üretiminde kullanılacak agrega cins ve sayısına bağlı olarak 3, 4, 5, 6 bölmeli ve stoklanmak istenilen agrega miktarına bağlı olarak 60 m3'den 400 m3'e kadar kapasitelerde olabilmektedir. Taşıyıcı şase ve ayak olarak NPI 200 veya muadili H profil kullanılmaktadır.

Genel Özellikler

Agrega bunkerinin tabanında tartı bunkerine agrega akışının olduğu baks tabir edilen kısımlarda 6 mm kalınlığındaki St 37 sac kullanılmaktadır.

Bunker perdesi olarak, mukavemet ve estetik açısından trapez sac tercih edilmektedir. Bunker alt çıkışlarında aşınmaya dayanıklı sacdan mamul olup ve pnömatik silindirler ile açılıp kapanabilen agrega boşaltma kapakları bulunmaktadır. Bu kapaklar otomasyon sistemi ile senkronize olarak çalışırlar.

Agrega bunkerlerinin bölmelerine malzeme doldurulması, isteğe göre, damperli kamyon, loder veya gezer bantlı besleme sistemi ile yapılabilir.

İstenildiği takdirde bunkerde alt, üst ve yan kapatma yapmak mümkündür. Bunkerlerde ihtiyaca göre agreganın yağmurda ıslanmaması ve bunkerin doldurması esnasında toz çıkmaması için üzeri kapatılabilir. Ayrıca soğuk havalarda agrega kapaklarında donmadan dolayı kapak açıp kapatma zorluğu olmaması ve yine çıkabilecek tozu önlemek için bunkerin alt kısımları da kapatılabilir.